22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Mësimi 2.3<br />

Tema: Qymyri, nafta dhe gazi nëntokësor<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

1. Të përshkruajë vetitë kryesore të qymyrgurit, naftës dhe gazit natyror.<br />

2. Të përcaktojë burimet kryesore të nxjerrjes së këtyre lëndëve.<br />

3. Të tregojë përdorimet e secilës prej tyre.<br />

4. Të vlerësojë rëndësinë e karburanteve në ditët që jetojmë.<br />

Fjalë kyç: lëndë djegëse, rafi neri, karburant, nënprodukte, pus nafte, vendburim.<br />

Mjetet: teksti i nxënësit, fletore, qymyr guri, naftë, foto nga vendburimet e naftës dhe qymyrit,<br />

të dhëna për lëndë djegëse.<br />

Libër mësuesi për tekstin “Dituri natyre 4”<br />

Fazat e strukturës<br />

Evokimi<br />

Realizimi i kuptimit<br />

Reflektimi<br />

Metodat mësimore<br />

diskutim i njohurive paraprake<br />

lexim, përmbledhje në dyshe, tabela e<br />

koncepteve<br />

ditari dypjesësh<br />

Veprimtaritë e nxënësve<br />

diskutim i ideve<br />

të lexuarit ndërveprues, paraqitje<br />

grafi ke e informacionit<br />

nxitja për të shkruar<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi:<br />

Cilët janë ata trupa që ushqehen? (Gjallesat)<br />

Mund të shtoni ndonjë lloj tjetër?<br />

A e dini se edhe makinat ushqehen?<br />

Cili është ushqimi i tyre? (naftë, benzinë, vaj)<br />

Pse nafta quhet ari i zi?<br />

Çfarë dini për gazin natyror? Po për qymyrgurin?<br />

Realizimi i kuptimit:<br />

Hapen librat. Qymyrguri, nafta dhe gazi natyror quhen lëndë djegëse. Ato gjenden në<br />

shtresat e tokës. Nxënësit i vëzhgojnë këto lëndë në tavolinat e tyre. Qymyrgurin e kanë<br />

vendosur mbi një letër, ndërsa naftën e kanë vendosur në shishe të tejdukshme. Përshkruaj<br />

vetitë vetëm duke i parë.<br />

Për të mësuar më shumë rreth tyre, do të lexoni tekstin të ndarë në tri pjesë, bashkë me<br />

shokun e bankës.<br />

Pasi e lexojnë dhe bëjnë përmbledhjen, diskutohet me të gjithë klasën dhe plotësohet<br />

tabela e koncepteve.<br />

Lëndët djegëse<br />

Qymyri<br />

Nafta<br />

Gazi natyror<br />

Vetitë<br />

I fortë, i zi, digjet, përpunohet<br />

Lëng i trashë, i zi, digjet, më i<br />

lehtë se uji, nuk përzihet me<br />

ujin, përpunohet.<br />

I padukshëm, me erë, digjet,<br />

përpunohet<br />

Burimet dhe vendburimet<br />

Nëntoka, sipërfaqja e tokës,<br />

Memaliaj, Kërrabë etj.<br />

Nëntoka, Patos,<br />

Kuçovë, Ballsh etj.<br />

Nëntoka, Divjaka, Saranda,<br />

Patosi etj.<br />

Përdorimi<br />

Lëndë djegëse në industri.<br />

Lëndë djegëse ne industri,<br />

karburant për automjetet,<br />

gjeneratorët, tecet etj.<br />

Në industri dhe jetën e<br />

përditshme për ngrohje.<br />

Të tregohen nënproduktet e naftës dhe të gazit natyror, si dhe përdorimet e tyre, duke u<br />

ndihmuar nga fi gura e tekstit.<br />

373

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!