22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

Hapi IV. Punohet ushtrimi 3. Nxënësit do të shkruajnë emra në rasën dhanore, trajta e shquart në tabelë.<br />

Mësuesi orienton nxënësit që në fi llim emrat e trajtës së pashquar t’i kthejnë në trajtën e shquar dhe, më pas<br />

t’i vendosin në rasën dhanore.<br />

E.<br />

E. e shq.<br />

Dh. e shq.<br />

emër ketër metër dhelpër blerëse kandërr gurgdhendës<br />

emri ketri metri dhelpra blerëseja kandrra gurgdhendësi<br />

emrit ketrit metrit dhelprës blerëses kandrrës gurgdhendësit<br />

3. Reflektimi: Punë në dyshe.<br />

Nxënësit orientohen të nxjerrin fl etoret. Krijojnë dyshe me shokun/shoqen. Secili do t’i japë shokut të lakojë<br />

në trajtën e pashquar dhe të shquar një emër që mbaron më: -ës, -ër. Orientohen të përdoren fjalët e ushtrimit<br />

2, 3.<br />

Detyrë shtëpie. Punohet ushtrimi 4.<br />

40<br />

Rubrika: Njohuri gjuhësore - Drejtshkrim<br />

Tema: Emra që mbarojnë në shumës me -e<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të përdorë saktë shumësin e emrave mashkullorë të tipit: dyqan, tregim, telegram.<br />

• Të shkruajnë saktë emrat që në shumës mbarojnë me -e.<br />

• Të përshtatë saktë mbiemrin me emrin në grupe fjalësh dhe në fjali.<br />

Metoda dhe teknika: Punë e drejtuar, diskutim, manipulim fjalësh në fjali, veprimtari e pavarur.<br />

Materiale:<br />

Teksti, fjali të shkruar nga mësuesja në tabakë letre.<br />

Fjalë kyç: Emra mashkullorë, shumës, mbaresa e.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1. Evokimi: Shpjegimi i temës nëpërmjet shembujve.<br />

Hapi I. Në tabelë janë shkruar fjalitë:<br />

Dje isha në një panair.<br />

Këtë vit janë zhvilluar disa panaire.<br />

Mira mori një telegram nga gjyshja.<br />

Postieri shpërndau disa telegrame.<br />

Le t’i analizojmë emrat e nënvizuar. Çfarë vini re?<br />

një panair - emër, numri njëjës; disa panaire - emër, numri shumës<br />

një telegram - emër, numri njëjës; disa telegrame - emër, numri shumës<br />

Mësuesja pret që nxënësit të gjejnë ndryshimin që ndodh në numrin shumës ku emrat marrin mbaresën -e.<br />

(Emrat e gjinisë mashkullore, në numrin shumës dalin me mbaresën - e, si emrat e gjinisë femërore)<br />

2. Realizimi i kuptimit: Punë e drejtuar.<br />

Hapi I. Lexohet nga nxënësit zinxhir rubrika Mbaj mend.<br />

Hapi II. Punohet ushtrimi 1. Nxënësit kthejnë në numrin shumës në trajtën e pashquar emrat.<br />

një tekst<br />

disa tekste<br />

një personazh disa personazhe<br />

një element<br />

disa elemente etj.<br />

Hapi III. Punohet ushtrimi 2. Kthe në numrin njëjës emrat dhe mbiemrat.<br />

disa dete të thella një det i thellë<br />

disa lloje të ndryshme një lloj i ndryshëm

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!