22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër mësuesi për tekstin “Dituri natyre 4”<br />

Diskutohen në klasë idetë që janë mbajtur shënim. Nxënësit lexojnë të dhëna apo kuriozitete,<br />

rreth gjallesave që janë në rrezik zhdukjeje, jo vetëm në Shqipëri.<br />

Reflektimi:<br />

Zhvillohet një rrjet diskutimi për të vlerësuar mbrojtjen e gjallesave në rrezik zhdukjeje.<br />

Çdo nxënës duhet të marrë një qëndrim po ose jo, dhe ta argumentojë atë.<br />

Po<br />

Jo<br />

1. Nëse njerëzit i zbatojnë ligjet A mjaftojnë vetëm ligjet 1. Njerëzit duhet të jenë vet të<br />

gjallesat janë më të mbrojtura. për të mbrojtur gjallesat ndërgjegjshëm për këto gjallesa.<br />

2. Në ligje janë përcaktuar saktë në rrezik? 2. Disa njerëz kujdesen për këto<br />

rreziqet e zhdukjes së kafshëve. Pse? kafshë duke i mbajtur në rezervate.<br />

Vlerësohen nxënësit me notë<br />

Detyrë shtëpie: Jepet Fletorja e punës.<br />

Mësimi 4.19<br />

Tema: Parqet kombëtare të vendit tonë<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

1. Të përshkruajë karakteristikat e mjedisit të tri Parqeve Kombëtare të vendit tonë.<br />

2. Të përcaktojë nga 2-3 bimësi dhe kafshë të këtyre parqeve.<br />

3. Të justifi kojë shpalljen e disa pyjeve “Parqe kombëtare”.<br />

Fjalë kyç: park kombëtar, mbrojtje, pyll, bimësi, gjallesa.<br />

Mjetet: teksti i nxënësit, harta e Shqipërisë, foto nga bukuritë e vendit tone, të dhëna për<br />

parqet kombëtare.<br />

Fazat e strukturës<br />

Evokimi<br />

Realizimi i kuptimit<br />

Reflektimi<br />

Metodat mësimore<br />

bisedë<br />

grupe ekspertësh, pohim–mbështetje<br />

shkrim i lirë<br />

Veprimtaritë e nxënësve<br />

diskutim i ideve<br />

të nxënit bashkëpunues<br />

nxitja për të shkruar<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi:<br />

Zhvillohet një bisedë me nxënësit për bukuritë e vendit tonë. Nxënësit shfrytëzojnë udhëtimet<br />

që kanë bërë në zona të ndryshme, dokumentaret televizivë, të dhëna nga prindërit etj.<br />

Mund të tregoni për ndonjë zonë të bukur turistike që keni vizituar?<br />

Nxënësit përdorin fotot për ta ilustruar dhe përshkruajnë të veçantat e saj dhe kënaqësinë<br />

që kanë ndjerë.<br />

Tregohen në hartë disa zona turistike të vendit tonë.<br />

436<br />

Realizimi i kuptimit:<br />

Hapet teksti dhe lexohet problemi.<br />

Në tekst janë dhënë fotot e tri Parqeve Kombëtare. Këto shpallen nga shteti si të tilla dhe<br />

mbrohen me ligj.<br />

Për t’u njohur me karakteristikat e secilit, nxënësit do të punojnë me teknikën “Të nxënit me<br />

këmbime”, pra grupet e ekspertëve. Ndahet klasa në grupe me nga tre nxënës, secili prej tyre

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!