22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër mësuesi për tekstin “Dituri natyre 4”<br />

Mësimi 1.7<br />

Fazat e strukturës<br />

Evokimi<br />

Realizimi i kuptimit<br />

Reflektimi<br />

Tema: Kodra<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

1. Të përcaktojë kushtet e favorshme që u ofron kodra njerëzve.<br />

2. Të emërtojë të paktën tri kodra në territorin shqiptar.<br />

3. Të dallojë kodrën nga mali.<br />

4. Të përshkruajë shndërrimet që u ka bërë njeriu kodrave.<br />

Fjalë kyç: kodër, mermer, rërë, zall, argjilë, tarraca, drithëra.<br />

Mjetet: teksti i nxënësit, harta reliev, fletore, foto nga zonat kodrinore.<br />

Metodat mësimore<br />

përvijimi i të menduarit<br />

pyet sërish<br />

harta e konceptit<br />

Veprimtaritë e nxënësve<br />

zhvillim fjalori<br />

të nxënit bashkëpunues<br />

paraqitje grafi ke e informacionit<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi:<br />

- Ç`quajmë elemente natyrore?<br />

- Pse ndryshojnë nga elementet artifi ciale?<br />

- A është fshati një mjedis natyror? Pse?<br />

- Çfarë të kujton fjala kodër?<br />

- A është ajo mjedis artifi cial? Pse?<br />

- A ngjan kodra me fushën?<br />

- Nëse do t’u jepeshin tri lartësi dhe fjalët: kodër, mal, fushë, si do t’i renditnit ato?<br />

- Lihen nxënësit të vizatojnë një fushë, një kodër dhe një mal.<br />

Realizimi i kuptimit:<br />

Hapen librat dhe njihen nxënësit me problemin e ditës.<br />

Një përgjigje e parë e pyetjes së problemit jepet vetëm duke parë fi gurat e librit.<br />

Njohuritë e reja nxënësit do t’i marrin duke lexuar materialin e ri në grupe dyshe, me teknikën<br />

“Pyet sërish”. Një nxënës do të lexojë paragrafi n e parë, ndërsa nxënësi tjetër bën pyetje për<br />

pjesën e lexuar.<br />

Ai që lexoi duhet t’i përgjigjet dhe të dy bien dakord për përgjigjen e saktë.<br />

Më pas materiali diskutohet me të gjithë klasën.<br />

Kjo bëhet pas çdo paragrafi ose kur mbaron i gjithë mësimi.<br />

Paragrafi I - klima dhe përbërja e tokës.<br />

Paragrafi II - shndërrimi në tarraca.<br />

Paragrafi III - livadhet.<br />

Paragrafi IV - përpunimi i prodhimeve.<br />

Paragrafi V - kodra për turizëm.<br />

Punohet me hartën fi zike. Nxënësve u tregohet ndryshimi midis fushave dhe maleve, duke<br />

u nisur nga lartësia dhe nga ngjyrat. Emërtohen disa kodra dhe tregohen në hartë.<br />

Nxënësit i tregojnë njëri-tjetrit fotot e kodrave që kanë sjellë. Mësuesi mund t’ua tregojë se<br />

ku shtrihen ato në hartë.<br />

Reflektimi:<br />

Lexohet rubrika “Unë zbulova se”.<br />

338

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!