22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

mbiemri tregon një cilësi të emrit dhe zakonisht qëndron pas emrit, kurse ndajfoljet plotësojnë kuptimin e foljes<br />

dhe qëndrojnë zakonisht pas saj.<br />

Hapi VI. Punohet ushtrimi 5, nxënësit shkruajnë në fl etore ndajfoljen përbri mbiemrit.<br />

Detyrë shtëpie. Punim i ushtrimit 6. Nxënësit duhet të shkruajnë ndajfoljet me kuptim të kundërt.<br />

Ora II<br />

Tema: Ndajfolja<br />

Gjatë kësaj ore, nxënësit punojnë ushtrime të Fletores së punës.<br />

Rubrika:<br />

Tema:<br />

Lexim<br />

Në bregun e pulëbardhave<br />

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të lexojë tregimin në role.<br />

• Të punojë fjalorin me grafi kun organizues të fjalorit.<br />

• Të dallojë strukturën e tekstit: hyrja, zhvillimi dhe mbyllja.<br />

• Të dallojë llojin e tekstit duke u bazuar në elementet e tij.<br />

Mjetet:<br />

Fjalë kyç:<br />

Metodologjia:<br />

Teksti, pamje nga bota ujore, enciklopedia për fëmijë, atlase të botës ujore.<br />

Bregu i pulëbardhave, liman, pendët e notimit, fyza e frymëmarrjes, kep, algë,<br />

guaskë, iriqë, gjah, veprimtari.<br />

Stuhi mendimesh, të nxënit në bashkëpunim, ditari dypjesësh.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1. Evokimi: Stuhi mendimesh.<br />

- Çfarë dini për botën ujore?<br />

Nxënësit japin idetë e tyre. Mund të plotësohet dhe një kllaster.<br />

Çfarë ka në brendësi të saj?<br />

Si është pamja e botës ujore? Bota ujore Llojet e peshqve dhe gjallesave.<br />

2. Realizimi i kuptimit: Të nxënit në bashkëpunim, të dëgjuarit, punë në grupe dhe në çifte, lexim me role.<br />

I. Prezantohet titulli i tregimit nga mësuesi/ja.<br />

Lexohet tregimi nga mësuesi/ja. Udhëzohen nxënësit të jenë të vëmendshëm në lidhje me personazhet,<br />

pajimet që do të marrin me vete, gjahun që do zënë.<br />

Pas leximit punohet rubrika Dëgjojmë, për të ushtruar të dëgjuarit e vëmendshëm.<br />

Nxënësit plotësojnë çfarë mbajnë mend nga leximi.<br />

Personazhet e tregimit janë: Beni, Miri dhe Edi.<br />

Ata morën me vete: pendët për peshkim, maskat për të parë nën ujë, fyzën e frymëmarrjes, fuzhnje, qese najloni.<br />

Gjahu i tyre ishte: 50 iriqë, 70 kërmij, 7 gaforre, 3 yje, 60 guaska.<br />

Punohet në çifte fjalori i fjalëve të reja me anë të organizuesve grafi kë të fjalorit. Produkti i tyre duhet të jetë<br />

i përbashkët.<br />

Lexim në role i tregimit.<br />

II. Punohet rubrika Kupto tekstin. Nxënësit punojnë në grupe.<br />

Grupi I. - Në ç’stinë zhvillohet ngjarja?<br />

- Ku shkojnë fëmijët për të gjuajtur?<br />

87

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!