22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Mësimi 1.24<br />

Tema: Instrumentet meteorologjike<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

1. Të shpjegojë funksionin e instrumenteve meteorologjike.<br />

2. Të emërtojë gjashtë instrumente meteorologjike, sipas dukurisë që matin.<br />

3. Të ndërtojë një instrument të thjeshtë për matjen e shpejtësisë së erës.<br />

Fjalë kyç: instrument meteorologjik, barometër, heliografi, pulviometër, hidrometër, satelit.<br />

Mjetet: teksti i nxënësit, instrumente meteorologjike, pamje nga stacionet meteorologjike,<br />

raportor, top pingpongu, fi ll i hollë, letër ngjitëse.<br />

Metodat mësimore: organizues grafi k, vëzhgim, lojë, ndërtim.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Hapi i parë<br />

Përsëriten njohuritë për motin duke plotësuar organizuesin grafi k.<br />

Libër mësuesi për tekstin “Dituri natyre 4”<br />

temperatura<br />

dielli<br />

moti<br />

reshjet uji ajri erërat<br />

lagështia<br />

retë<br />

shtypja atmosferike<br />

Hapi i dytë<br />

Hapet libri dhe lexohet problemi. Vëzhgohen dhe emërtohen instrumentet meteorologjike.<br />

Tregohet përdorimi i secilit prej tyre. Shpjegohet dhe funksioni i satelitëve.<br />

Hapi i tretë<br />

Çdo nxënës shkruan emrat e instrumenteve në skeda (nga një për secilin). Mësuesi ka<br />

përgatitur gjashtë skeda me dukuritë përkatëse. Të dy palët komunikojnë me anë të skedave<br />

në këtë mënyrë:<br />

Mësuesi ngre skedën me fjalën “shtypje atmosferike”, ndërsa nxënësit duhet të ngrenë atë<br />

që tregon instrumentin përkatës (barometër).<br />

Hapi i katërt<br />

Ndërtimi i një instrumenti të thjeshtë për të matur shpejtësinë e erës.<br />

Për ndërtimin e tij veprohet si te Fletorja e punës.<br />

Pasi e ndërtojnë, nxënësit dalin në oborr për ta përdorur.<br />

Nxënësit vlerësohen me notë.<br />

363

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!