22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

Hapi III. Punohet rubrika Punë në grup.<br />

Diskutoni se cilin nga emrat e mësipërm e kanë të afërmit tuaj apo personazhet e librave që keni lexuar.<br />

3. Reflektimi: Hapi I. Punë me Fjalorin e emrave shqip.<br />

Nxënësit punojnë me fjalorin. Ata gjejnë dhe lexojnë emra shqip.<br />

Hapi II. Nëse ka kohë, mësuesja mund të plotësojë një shembull të tillë:<br />

Cilësitë e mia sipas shkronjave që ka emri.<br />

Agim<br />

Ai është shumë i sjellshëm.<br />

Gëzon respektin e të gjithëve.<br />

I pëlqen të ndihmojë të tjerët.<br />

Miku i tij më i mirë është libri.<br />

Mund të realizojë një rrjet të dytë diskutimi:<br />

Po<br />

A do të të pëlqente të kishe një emër<br />

tjetër apo të pëlqen emri që ke?<br />

Jo<br />

Përfundimi: .............................................................................................................................<br />

Të gjitha këto janë veprimtari të sugjeruara që mund të punohen edhe në orën e veprimtarisë ekstrakurrikulare.<br />

Rubrika:<br />

Tema:<br />

Njohuri gjuhësore<br />

Emri<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të dallojë emrin në tekstet e dhëna.<br />

• Të dallojë emrat që tregojnë edhe ndjenja, ide, mendime etj.<br />

• Të dallojë emrat e përgjithshëm dhe të përveçëm.<br />

• Të analizojë emrin sipas: llojit, gjinisë, numrit.<br />

• Të shkruajë saktë emrat e përveçëm duke përdorur shkronjën e madhe.<br />

Metoda dhe teknika:<br />

Materiale:<br />

Fjalë kyç:<br />

stuhi mendimesh, punë në çifte, punë e pavarur, punë e drejtuar.<br />

teksti.<br />

emër, i përgjithshëm, i përveçëm, ndjenja, ide, mendime.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Kjo është një orë përsëritjeje e njohurive, që tashmë nxënësit kanë marrë gjatë klasës së dytë dhe të<br />

tretë.<br />

1. Evokimi: Stuhi mendimesh.<br />

Hapi I. Ora e mësimit fillon me një stuhi mendimesh, ku nxënësit kujtojnë të gjitha njohuritë që kanë marrë<br />

për emrin.<br />

28<br />

2. Realizimi i kuptimit: Punë e drejtuar.<br />

Hapi I. Nxënësit lexojnë në heshtje materialin e paraqitur në tekst. Pasi lexojnë, plotësojnë sipas<br />

kërkesave.<br />

Hapi II. Punohet ushtrimi 1, ku nxënësit nënvizojnë emrat dhe shkruajnë në fl etore se çfarë tregojnë (njerëz,<br />

kafshë, sende, vende dhe gjëra të tjera). Mësuesi i drejton të thonë emri tregon edhe mendim, ndjenjë, ide etj.<br />

Në mësimet pasardhëse nxënësit do të bëjnë ndarjen e emrave në konkretë dhe abstraktë.

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!