22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Mësimi 3.4<br />

Nxënësit vlerësohen me notë.<br />

Detyrë shtëpie: Jepet Fletorja e punës.<br />

Shpjegim i disa fjalëve:<br />

Qeli fotovoltaike- janë në përbërje të një paneli diellor. Në to ndodh shndërrimi i energjisë<br />

diellore në energji elektrike.<br />

Centrale bërthamore- Centrale ku përftohet energji nga ndarja e bërthamës së atomit të<br />

disa elementeve kimike.<br />

Qymyri është formuar nga depozitimi i gjallesave të tokës miliona vjet më parë.<br />

Nafta dhe gazi natyror janë formuar nga depozitimi i gjallesave të detit miliona vjet më<br />

parë.<br />

Tema: Si prodhohet energjia elektrike?<br />

Libër mësuesi për tekstin “Dituri natyre 4”<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

1. Të shpjegojë kuptimin e fjalës hidrocentral.<br />

2. Të përshkruajë mënyrën e përftimit të energjisë elektrike nga hidrocentrali.<br />

3. Të ilustrojë shndërrimin e formave të energjisë gjatë procesit të punës në hidrocentral.<br />

Fjalë kyç: central, hidrocentral, turbinë, gjenerator, liqen artifi cial, digë.<br />

Mjetet: teksti i nxënësit, foto të hidrocentraleve, fl etore pune.<br />

Fazat e strukturës<br />

Evokimi<br />

Realizimi i kuptimit<br />

Reflektimi<br />

Metodat mësimore<br />

pyetja sjell pyetjen<br />

vëzhgo-komento, lojë<br />

diagram, pesëvargësh<br />

Veprimtaritë e nxënësve<br />

diskutim i ideve<br />

të nxënit bashkëpunues<br />

nxitja për të shkruar<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi:<br />

1. Cilat janë burimet e ripërtërishme?<br />

2. Pse mendoni se uji bën pjesë në këtë grup?<br />

3. Çfarë energjie ka uji në qetësi? Po kur bie nga lartësia?<br />

4. A ju kujtohet eksperimenti i rrotullimit të rrotës nga rënia e ujit në të?<br />

5. Ç’mund të themi për ujin në këtë rast?<br />

6. A dini raste të tjera kur uji kryen punë?<br />

Realizimi i kuptimit:<br />

Hapet libri dhe nxënësit shohin fi gurën. U shpjegohet kuptimi i fjalës hidrocentral.<br />

hidro- do të thotë ujë<br />

hidrocentral<br />

central- sistem pajisjesh që prodhon dhe shpërndan energji elektrike<br />

Shpjegohet mënyra e përftimit të energjisë elektrike, duke e shoqëruar me figurat përkatëse.<br />

Nuk është e nevojshme të përmendim fjalët transformator, konvertor, ndarës i përdorimit. Kjo<br />

mënyrë përsëritet nga disa nxënës.<br />

Përcaktohen disa shndërrime të energjisë, si më poshtë:<br />

1. Energjia e ruajtur e ujit shndërrohet në energji të lëvizjes.<br />

2. Energjia e lëvizjes së ujit shndërrohet në energji lëvizëse (rrotulluese) të turbinës.<br />

3. Energjia lëvizëse e gjeneratorit shndërrohet në energji elektrike.<br />

Nxënësit luajnë dyshe, duke u bazuar te fi gurat dhe konceptet e saj në formën e pyetjeve<br />

enigmë, p.sh.,:<br />

389

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!