22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

Rubrika:<br />

Tema:<br />

Objektivat: Në fund të orës nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të shkruajë duke përshkruar ndjenjat e një personazhi të përzgjedhur.<br />

• Të shkruajë duke shprehur ndjenja dhe emocione të ndryshme.<br />

• Të shkruajë një ditar për gjënë më interesante që i ka ndodhur.<br />

Metoda dhe teknika:<br />

Mjetet:<br />

Fjalë kyç:<br />

Aftësitë:<br />

Të shkruajmë<br />

Përshkruajmë ndjenjat<br />

Stuhi mendimesh, punë e drejtuar, punë në grupe.<br />

Teksti, modele ditarësh të ndryshme, fl ipçarte me fjalë që shprehin ndjenja<br />

të ndryshme.<br />

Dita, ndjenja, antipati, trishtim, kapitje<br />

Të përshkruarit, të shkruarit, të menduarit.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1. Evokimi: Stuhi mendimesh.<br />

Pyeten nxënësit:<br />

- Kush nga ju mban shënime për gjërat që i ndodhin gjatë ditës?<br />

- Ju pëlqen të mbani ditar? Si është ai?<br />

- Gjej disa fjalë që shprehin ndjenja dhe gjendje shpirtërore.<br />

mirënjohje<br />

gëzim<br />

antipati<br />

ankth<br />

frikë<br />

dashuri<br />

respekt<br />

ndjenjë<br />

lumturi<br />

kënaqësi<br />

mirësi<br />

inat<br />

lëndim<br />

gjendje<br />

shpirtërore<br />

dyshim<br />

turp<br />

fyerje<br />

Ndjenjat dhe gjendjen shpirtërore mund t’i përshkruajmë në një poezi, tregim, ditar.<br />

2. Realizimi i kuptimit: Punë e drejtuar.<br />

Hapen librat e gjuhës me në f. 58.<br />

Lexohen me kujdes fjalët që shprehin ndjenjë apo gjendje shpirtërore.<br />

Këto fjalë ndihmojnë për të përshkruar personazhet.<br />

Plotësohet ditari i nisur në tekst duke imagjinuar vetëm sikur të ishe në vend të Benit, në çastin kur gomari<br />

bënte veprime të çuditshme.<br />

3. Reflektimi: Punë në grupe.<br />

Ndahet klasa në grupe. Çdo grupi i caktohet detyra përkatëse.<br />

Grupi I. Përshkruani se si e ka ndierë veten Ermali në klasën e re.<br />

Grupi II. Përshkruani se si e ka ndierë veten Ani pianistja pas suksesit të parë.<br />

Grupi III. Përshkruani se si e ka ndierë veten Ana kur ka parë fl okët e saj jeshilë.<br />

Dëgjohen përshkrimet e çdo grupi, diskutohen dhe vlerësohen përshkrimet më të mirat.<br />

60

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!